PHPCon 2023 moim okiem

Miałem przyjemność uczestniczyć w kolejnej edycji PHPCon. Kilka słów o organizacji, warsztatach i prelekcjach.

PHPCon Poland. Najstarsza i jedna z największych konferencji dla PHPowców w Polsce. Pod koniec listopada ponownie spotkaliśmy się w Villa Verde Congress & SPA w Zawierciu. Mieliśmy okazję posłuchać o architekturze oprogramowania, DDD, podejściu do testowania i wielu innych tematach związanych z PHP i nie tylko.

Warsztaty i prelekcje

  • Domain Driven Design w praktyce (Michał Giergielewicz - @giergielewicz) - warsztat z projektowania architektury z użyciem DDD. Wykorzystując mob programming, dyskusje i wykrzykiwanie nazw obiektów udało się stworzyć zalążek aplikacji wspomagającej codzienną pracę programistów. Dużym plusem było to, że nie tworzyliśmy kolejnego prostego koszyka zakupowego czy innego CMS, a aplikację która rozwiązywała realny problem.
  • Context Maps - kto? z kim? i dlaczego (Adam Kasperczak) - pozostając w temacie DDD, omówienie możliwych sposobów komunikacji między bounded contextami. Kto i na jakich zasadach może odwoływać się do innych części aplikacji.
  • Jak (nie) osiwieć debugując (Przemysław Pawliczuk - @er1z) - kilka słów o tym jak każdy z nas zaczynał swoją przygodę z debugowaniem (spoiler var_dump(’dupa’); ). Kilka słów o tym, że nie jesteś jedyną osobą, która spędza 3 dni na szukaniu błędu, a poprawka sprowadza się do zmiany 1 linii. Kilka słów o tym, jak zamiast starego dobrego var_dump płynnie przejść do XDebug.
  • Potęga prostego kodu - wartość w niepozornym obiekcie (Mariusz Gil - @mariuszgil) - chyba najbardziej wyczekiwany prelegent całej konferencji. Niby DDD, ale tak nie do końca. Omówienie i prezentacja wzorca value object na przykładzie startu rakiety SpaceX. O tym, jak łatwe jest wdrożenie tego wzorca w swoich projektach, aby kod był bardziej czytelny i testowalny.

Na stronie wydarzenia Joind.in PHPCon 2023 można ocenić i skomentować prelekcje. Serdecznie do tego zachęcam. Oceny i komentarze pomagają prelegentom lepiej przygotowywać się w przyszłości. Organizatorzy również mogą posiłkować się ocenami przy wyborze tematów na inne eventy.

Drugiego dnia, jedna z hotelowych sal została przeznaczona na Unconference, czyli krótkie prelekcje prowadzone przez uczestników konferencji.

Integracja

Jednego dnia mecz Polska-Czechy, ping-pong i kręgle, drugiego darmowe jedzenie, piwo i koncert grupy Kołdra. Do tego hotelowa strefa SPA dostępna przez cały czas trwania konferencji. Organizatorzy zadbali o to, żebyśmy mogli się lepiej poznać i wymienić opiniami na temat prelekcji.

Grupa Kołdra
Grupa Kołdra

Podsumowanie

Jak co roku organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Wszystkie strefy i sale zostały dobrze oznakowane, nie było problemu, żeby gdziekolwiek trafić. Prelekcje i warsztaty stały na wysokim poziomie. Ciesze się, że - mimo tego, że wiele osób twierdzi, że PHP umiera - PHPCon cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Odkryj podobne treści